Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości…

We Francji był kolejny rok rewolucyjnego terroru. Niszczono kościoły, zamykano klasztory, zabijano księży i zakonnice. Pierwsza córa Kościoła została osaczona przez wrogie siły. Wydawało się, że to już koniec katolicyzmu francuskiego. Karmelitanki bose z  Compiègne postanowiły złożyć z siebie ofiarę męczeńską w intencji prześladowanego okrutnie Kościoła. Pan Bóg przyjął ich oddanie.

24 czerwca 1794 r. szesnaście karmelitańskich mniszek zostaje aresztowanych. W więzieniu siostry zanoszą nieustanną modlitwę oraz wzajemnie dodają sobie ducha męstwa. Wiedzą bowiem co ich czeka. Nadszedł 17 lipca, dzień po Uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej, idą na zgilotynowanie. Zostały oskarżone za wierność swojemu powołaniu, za miłość do Kościoła oraz za cześć dla Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Ich męczeńska śmierć przyczyniła się niewątpliwie do tego, że katolicyzm we Francji ocalał.

Karmelitanki z Compiègne zostały beatyfikowane przez papieża Piusa X w 1906 r. Warto jeszcze nadmienić, że historia Błogosławionych Męczennic ukazana została w dramacie francuskiego pisarza Georga Bernanos „Dialogi karmelitanek”.

o. Bartłomiej Józef Kucharski OCD