Episkopat w Berdyczowie w rocznicę rozpoczęcia wojny


W rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2023 r., biskupi rzymsko-katolickiego Kościoła na Ukrainie zaprosili kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem Matki Boskiej Berdyczowskiej. Od godziny 9.00 cały episkopat trwał razem z wiernymi na modlitwie w naszym Sanktuarium. Mszy świętej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Ukrainie abp Wiswaldas Kulbokas. Uczestniczyło ponad siedemdziesięciu kapłanów, wiele osób konsekrowanych, klerycy z wszystkich seminariów duchownych Ukrainy oraz spora liczba wiernych. Wielu z nich przybyło ze swoimi biskupami z odległych stron: z Odessy, z Kijowa, z Zakarpacia, ze Lwowa.

Zgodnie z życzeniem biskupów nasza modlitwa była bardzo prosta: cztery części różańca następujące po sobie, prowadzone przez ordynariuszy, opatrzone rozważaniami do poszczególnych tajemnic. Pomiędzy nimi adoracja Najświętszego Sakramentu w milczeniu. Następnie Eucharystia z formularza z dnia powszedniego Wielkiego Postu. Na zakończenie o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Mocno odczuliśmy jedność w modlitwie w zgromadzonej wspólnocie: biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, lud Boży, a także jedność z całym Kościołem – podkreśloną obecnością nuncjusza papieskiego.

Pamiętamy również o jedności w modlitwie z naszymi braćmi i siostrami w Karmelu. Dziękujemy Naszemu Ojcu Generałowi za wezwanie całego Naszego Zakonu do modlitwy w tę bolesną rocznicę. Ufamy wstawiennictwu Maryi. Na nią wskazał nam dzisiejszy Celebrans – Arcybiskup Wiswaldas, mówiąc, że nikt z nas nie ma wystarczającej siły modlitwy, ale Ona ma tę siłę wstawiennictwa – pod Jej Obronę, więc, uciekamy się z wielką ufnością.

o. Rafał Myszkowski OCD