
„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” – to hasło i temat XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących szkaplerz karmelitański. Jak co roku, odbyło się ono w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej w pierwszą sobotę po uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel (w tym roku 19 lipca). Eucharystii przewodniczył bp Artur Ważny, ordynariusz sosnowiecki.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:00. Przyjeżdżające grupy witał moderujący spotkanie o. Rafał Prusko. Konferencję wygłosił o. Leszek Stańczewski. Wychodząc od trudnych aspektów otaczającej nas sytuacji, wskazywał na Maryję jako na źródło naszej nadziei. Odwoływał się przy tym do przykładów Jej działania zarówno w historii naszego Zakonu, jak i historii Polski. Szczególnym tego przykładem są wydarzenia związane z objawieniami w Gietrzwałdzie.
Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11:00. Gości powitał i w klimat spotkania wprowadził przeor i kustosz sanktuarium o. Kazimierz Franczak oraz o. Włodzimierz Tochmański, prowincjalny moderator Rodziny Szkaplerznej. Uczestniczyło w niej ok. czterdziestu kapłanów z kilku diecezji, karmelici bosi z Polski, z Munster w USA oraz kilka tysięcy wiernych z ponad siedemdziesięciu miejscowości położonych od Opola aż do Lublina, Chełmu, Ustrzyk i Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot Bractwa Szkaplerznego oraz szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi i w strojach ludowych krakowskich i śląskich. Od strony muzycznej spotkanie upiększyła diakonia Mariam z Czernej i Ewa Uryga.
W homilii bp Artur Ważny, wychodząc od historii Eliasza, ukazał szkaplerz Maryjny w perspektywie obfitości łaski na tle suszy duchowej dzisiejszego świata. Konieczna jest walka duchowa, która nie dokonuje się jednak „przeciw krwi i ciału”: naszym wrogiem nigdy nie jest drugi człowiek. „Bóg kocha mnie, ale i tego, kto mnie nie lubi” – mówił bp Ważny. Nawiązując do Listu do Efezjan wskazał, że droga do pokoju prowadzi przez zniszczenie w sobie wrogości, przygwożdżenie jej do krzyża. Lęk bierze się z niewiedzy, niezrozumienia, niesłuchania siebie nawzajem. Biskup przestrzegł przed znajdowaniem sobie dziennikarzy, polityków czy księży, którym pozwalamy myśleć za siebie.
Istotnym wyzwaniem przed którym dziś stajemy są miliony obcokrajowców. Nie mamy pomysłu na ich obecność pośród nas, co rodzi niepokój. Brakuje poważnego dialogu na ten temat, podczas gdy Kościół ma wypracowane zasady pozwalające znaleźć adekwatny model współistnienia: jak zachować Ewangelię gościnności i znaleźć formy integracji akceptowalne dla społeczeństwa. Jako katolicy powinniśmy inicjować rozmowę na ten temat.
Walka duchowa dokonuje się przeciw trzem przeciwnikom, jakimi są ciało (skorumpowany „stary człowiek” we mnie), świat (mentalność obca Ewangelii) oraz szatan (duchowy pierwiastek zła). Sposobem walki jest naśladowanie Chrystusa, przyoblekanie się w Niego. Tutaj uwidacznia się znaczenie szkaplerza: tak jak Maryja przyoblekła w ciało Boże Słowo, by Ono przyoblekło nas w swoją naturę, tak i nas przyobleka łaską. Szkaplerz nie zwalnia z nawrócenia; jest „kolebką”, gdzie rodzi się Boży człowiek i „trumną”, gdzie umiera stary.
Szkaplerz jest symbolem cnót teologalnych; na wzór Maryi jednoczymy się z Bogiem przez wiarę, nadzieję i miłość. Biskup porównał szkaplerz do „szaty” cnót teologalnych, którą – zgodnie z opisem św. Jana od Krzyża – przyobleka dusza przechodząca przez noc ciemną. Wiara to biała tunika, która chroni przed szatanem. Maryja wierzy w słowo Bożej obietnicy. Przeciwieństwem wiary jest strach – jedno z narzędzi działania szatana. Nadzieja to zielona suknia, która broni przed światem. Świat mami nas ukazując liczne cele. Są one dobre, o ile prowadzą do Boga; nadzieja wskazuje nasz cel ostateczny. Żyjemy dziś dostatnio, ale nie jesteśmy szczęśliwsi – mamy za dużo celów, które nas rozpraszają. Nadzieja przypomina zaś o właściwym celu. Miłość to czerwona toga, która broni przed ciałem: starym, skorumpowanym człowiekiem. Ona też „karmi” pozostałe cnoty.
Na końcu, nawiązując do adhortacji „Gaudete et exsultate” papieża Franciszka, biskup Wżny wskazał, że największym smutkiem jest nie być świętym. Szkaplerz jest znakiem pragnienia świętości. Świętość to spotkanie Bożej łaski z naszą słabością. Ten, kto ma słabości, jest dobrym kandydatem na świętego. To, co potrzebne to przyjęcie łaski Boga.
Po Mszy św. podziękowanie wygłosił o. Tadeusz Florek, prowincjał z Krakowa, który przypomniał o obchodzonym w tym roku jubileuszu 100-lecia kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przy tej okazji zapowiedział peregrynację relikwii św. Teresy oraz jej rodziców: św. Ludwika i Zelii Martin, która odbędzie się jesienią tego roku.
Dalszy czas upłynął na spotkaniach, odpoczynku, jedzeniu i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoiska Wydawnictwa Karmelitów Bosych czy corocznego kiermaszu misyjnego.
Na kiermaszu misyjnym poprzez ofiarę lub nabycie pamiątek czy książek można było ufundować studia karmelitańskim klerykom z misji w Burundi i Rwandzie lub wesprzeć budowę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati.
Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza św. tym, którzy jeszcze go nie przyjęli (kilkadziesiąt osób) oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych i różańcem. W ciągu tego odpustowego tygodnia Kilkaset osób przyjęło w Czernej szkaplerz karmelitański, który jest traktowany jako sakramentale Kościoła. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu www.szkaplerz.pl oraz www.karmel.pl.
W niedzielę 20 lipca przypada uroczystość św. Eliasza proroka, patrona i duchowego ojca Zakonu Karmelitańskiego oraz patrona karmelitańskiego kościoła w Czernej. Jest to zarazem dzień modlitwy za kierowców oraz poświęcenia pojazdów samochodowych oraz motocykli z okazji bliskiego wspomnienia św. Krzysztofa.
W dniach 24-27 lipca w Czernej odbędą się Karmelitańskie Dni Młodych. Więcej informacji można znaleźć na stornie: www.kdmczerna.pl.