25. spotkanie rodziny szkaplerznej w Czernej

„W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością”.

Te słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus, doktora Kościoła i patronki misji, były tematem jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, któremu przewodniczył przełożony generalny Zakonu, o. Miguel Marquez Calle OCD.

W homilii o. Generał podkreślił, że każdy czciciel Maryi, szczególnie czczący Maryję w duchu Karmelu, powinien żyć według czterech zdań-wskazówek z tajemnicy Wcielenia i Zwiastowania: „Raduj się!”, „Nie lękaj się!”, „Duch Święty zstąpi na Ciebie” oraz „Dla Boga nie ma nic niemożliwego”. Mamy żyć nimi na nowo, uaktualnić je w naszym życiu. Generał wspomniał również swoją niedawną wizytę w Berdyczowie w Ukrainie, gdzie 16 lipca, przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, patronki wszystkich katolików ukraińskich, zawierzył wraz z biskupami cały Zakon i Kościół.

Spotkanie odbyło się z udziałem władz rządowych, na czele z ministrem Andrzejem Adamczykiem, władz samorządowych województwa, na czele z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką, władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego. Mszę św. koncelebrowało czterdziestu kapłanów z kilku diecezji, braci karmelitów bosych z Polski, z Rzymu i z misji afrykańskich. W Eucharystii uczestniczyło kilka tysięcy wiernych z ponad siedemdziesięciu miejscowości Polski południowej – od Opola, aż do Lublina, Chełmu, Ustrzyk i Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi i w strojach ludowych krakowskich oraz żywieckich.

Gości powitał przeor i kustosz sanktuarium, o. Kazimierz Franczak OCD, podkreślając 35. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi św. Jana Pawła II. W imieniu o. Prowincjała, przebywającego aktualnie na wizytacji w Afryce, podziękowanie wygłosił pierwszy radny Prowincji, o. Grzegorz Tyma OCD. Duchową konferencję wygłosił o. Paweł Hańczak OCD, były przeor klasztoru w Czernej i rekolekcjonista z nowej placówki Zakonu w Katowicach-Piotrowicach. Całość spotkania moderował o. Marcin Fizia OCD, organizator Karmelitańskich Dni Młodych. Nie zabrakło też powitań ze strony współorganizatora o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, podprzeora i prowincjalnego moderatora Bractwa Szkaplerznego. Od strony muzycznej spotkanie upiększyła schola Mariam z Czernej pod kierownictwem Marii Krawczyk-Ziółkowskiej.

Czas po Mszy św. spędzano na spotkaniach, odpoczynku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk Wydawnictwa Karmelitów Bosych, czy corocznego kiermaszu misyjnego. Można było na nim ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy w Afryce, gdzie pracują karmelici bosi z Polski, poprzez ofiarę lub nabycie rożnych pamiątek, książek i rzeczy, a także wesprzeć budowę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati. Na kiermaszu byli obecni również nasi misjonarze.

Po południu odbyło się nabożeństwo nałożenia szkaplerza oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia. W ciągu tego odpustowego tygodnia kilkaset osób przyjęło piękny dar szaty Maryi – szkaplerz karmelitański, który jest traktowany jako sakramentale Kościoła. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu szkaplerz.pl oraz karmel.pl

.

o. Włodzimierz Tochmański OCD