15 KDM – bloki ciszy

Tym, co odróżnia Karmelitańskie Dni Młodych od innych spotkań młodzieży jest ich charakter wyciszenia. Każdego roku podczas KDM-ów tworzymy przestrzeń ciszy i milczenia, aby tym lepiej wsłuchać się w Boga i w samego siebie. Podczas tegorocznego KDM-u czekają nas 4 wielkie bloki ciszy: dwa nocne i dwa w ciągu dnia. Każdy wieczór i noc chcemy przeżyć bez zbędnych słów, aby wspólnie tworzyć atmosferę modlitwy. W dwie noce: w czwartek i piątek kościół będzie otwarty do godziny 23:00, z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Adoracja w ciszy, bez śpiewów i słów ma stać się okazją do spotkania Boga w „szmerze łagodnego powiewu” (1 Krl 19, 12), z dala od zgiełku. Natomiast w ciągu dnia w piątek i sobotę wydzieliliśmy po półtora godziny na czas ciszy, aby zatrzymać się, jak Samarytanka przy studni w połowie dnia i pobyć sam na sam, „z Tym, o którym wiemy, że nas kocha” (św. Teresa od Jezusa).

Bloki ciszy są ponadto próbą przekazania młodym karmelitańskiego stylu przeżywania relacji z Bogiem. Milczenie, samotność, cisza są środkami, które pomagają w spotkaniu z Nim. Ważne jest jednak zawsze zdrowe wyważenie pomiędzy samotnością, a byciem z ludźmi, milczeniem i mówieniem, stąd inne punkty dnia są tak pomyślane, aby zachować wewnętrzną równowagę tak bardzo potrzebną do rozwoju życia z Bogiem i dobrego przeżycia tegorocznego KDM-u.

Zapraszamy zatem wszystkich młodych, w wieku od 17 do 35 lat, którzy pragną obudzić w sobie miłość oraz tych, którzy szukają wąskich ścieżek prowadzących w głąb miłości Boga. 15 KDM odbędzie się w tym roku w dniach od 25 do 28 lipca w Czernej k. Krakowa. Zgłoszenia na www.kdmczerna.pl

o. Jakub Przybylski OCD