100 lat Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus zapraszają do udziału w uroczystych obchodach Jubileuszu 100-lecia założenia Zgromadzenia, które odbędą się w sobotę, 21 sierpnia 2021 r. w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

PROGRAM:

11.00 – Prelekcja: Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921-2021, dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ

12.00 – Msza święta jubileuszowa sprawowana przez abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z okazji 100-lecia Zgromadzenia oraz 75. rocznicy śmierci czcig. sł. B. Teresy Kierocińskiej.

Uroczystość uświetni chór sióstr karmelitanek z orkiestrą pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

Transmisja ONLINE na stronie www.karmelitanki.pl.

Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły posługę na terenie Sosnowca od opieki nad ubogimi dziećmi, młodzieżą i chorymi. Otworzyły ochronkę, prywatną szkołę powszechną i kursy krawiecko-hafciarskie. W czasie wojny prowadziły sierociniec, tajne nauczanie, ukrywały partyzantów Armii Krajowej, dzieci żydowskie i dziewczęta zagrożone wywiezieniem do przymusowej pracy.

Obecnie siostry prowadzą przedszkola, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, domy rekolekcyjne itp. Posługują przy parafiach jako katechetki, organistki, zakrystianki, włączają się w pracę charytatywną, animują chóry i grupy modlitewne. Pracują także na misjach w Afryce (Burundi, Kamerun i Rwanda).

Trwają procesy beatyfikacyjne założycieli: sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD i czcigodnej sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej.