Pielgrzymka prezbiterów Diecezji Sosnowieckiej do Czernej

– Teraz, gdy warunki już na to pozwalają, trzeba powrócić do normalności w duszpasterstwie – powiedział bp Grzegorz Kaszak do sosnowieckich księży, którzy 18 września pielgrzymowali do Sanktuarium NMP Szkaplerznej w Czernej, gdzie znajdują się relikwie patrona Diecezji – św. Rafała Kalinowskiego.

W ubiegłym roku, z racji pandemicznych restrykcji, Pielgrzymka Prezbiterów Diecezji Sosnowieckiej do Czernej nie mogła się odbyć. Ma ona miejsce każdego roku w trzecią sobotę września i przeżywana jest jako kapłański dzień skupienia, w czasie którego można skorzystać z sakramentu pokuty, wysłuchać konferencji ascetycznej oraz wspólnie celebrować Liturgię Godzin i Eucharystię.

Gościem specjalnym tegorocznej Pielgrzymki Prezbiterów Diecezji Sosnowieckiej był o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv, teolog, postulator generalny Franciszkanów Konwentualnych, były pracownik Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W konferencji wygłoszonej przed Mszą o. Kijas nawiązał do tekstu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dotyczącego Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor.

– Wyszyński w swoim rozważaniu zatrzymuje się na słowach Piotra: «Panie, dobrze nam tu być! Postawimy trzy namioty…» i komentuje je w następujący sposób: „Ciągle grozi nam pokusa zasiedzenia. Piotrowi zrobiło się już tak dobrze, że nie chciał się już stamtąd nigdzie ruszać. Podobało mu się to, że już nie trzeba nic robić, że każdy ma swój namiot, że ma spokój i nikt mu nie będzie już przeszkadzał.”

To taka „duchowość zasiedzenia”, która grozi każdemu, kto idzie z Panem. To pokusa, żeby się zatrzymać, niczego nowego nie pragnąć, a może nawet zapłakać, zasmucić lub pogodzić z tym, że „już nic się nie da zrobić”. A Chrystus mówi: „To nie jest przyszłość!”. Od razu koryguje Piotra: nie pozwala mu zostać na Górze, ale schodzi na dół, aby podjąć dalszą drogę – podkreślił prelegent.

Motywem przewodnim homilii, którą również wygłosił o. Kijas, stała się odczytywana w święto św. Stanisława Kostki Ewangelia o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni. Kaznodzieja zwrócił uwagę na często niezauważany fakt, że Jezus nie tylko w świątyni został odnaleziony, ale także w niej został zagubiony przez jego rodziców.

– Zauważmy, że Maryja z Józefem udawali się do Jerozolimy „zwyczajem świątecznym”. A więc powtarzali to każdego roku. Wykonywali te same czynności ze względu na Boga. I nawet nie zauważyli, że Go… zgubili. I to w świątyni.

Przenieśmy to na nasz grunt duszpasterski: możemy robić wszystko, z pełną gorliwością powtarzać w naszych świątyniach pewne czynności, możemy wejść w rytm powtarzania tych samych gestów, obrzędów i słów. Możemy to robić w przekonaniu, że Bóg tego chce i że robimy to dla Niego. A gdy się tak zatrzymamy i rozejrzymy, to może się okazać, że w tym już dawno Boga nie ma, a jesteśmy tylko my: nasze myśli, wyobrażenia, pragnienia.

Bóg nie jest tam, gdzie my chcemy, aby on był. On jest tam, gdzie on chce, abyśmy byli– zaznaczył o. Kijas.

Przed błogosławieństwem końcowym do sosnowieckich księży zwrócił się także bp Grzegorz Kaszak. Nawiązując do panujących obecnie warunków sanitarnych przynaglał kapłanów do wznowienia wysiłków duszpasterskich:

– Trzeba powrócić do normalności w duszpasterstwie. Przywracamy wszystkie spotkania, które dotychczas odbywały się w parafiach. Sami mi mówicie, że nie wszyscy wierni wrócili do kościołów. Na tych spotkaniach może będziecie mieli 2 ministrantów, może zaledwie kilka osób z Żywego Różańca, a na Kręgu Biblijnym stawisz się tylko ty – dobrze ci zrobi, jeśli i tak rozważysz zadany fragment Pisma Świętego.

Księża mnie pytają: „Co będzie po pandemii?”. Odpowiadam: „Normalne życie”. – zakończył bp Kaszak.

Bp Grzegorz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej pielgrzymki do Czernej, a w sposób szczególny ks. Wojciechowi Kowalskiemu, odpowiedzialnemu za Formację Stałą Prezbiterów w diecezji sosnowieckiej.

Podczas Eucharystii księża złożyli na tacę ofiary, które zostaną przeznaczone na Bratnią Pomoc Kapłańską dla księży, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, np. ze względu na stan zdrowia.

Pielgrzymka Prezbiterium Diecezji Sosnowieckiej do Sanktuarium NMP Szkaplerznej w Czernej to wieloletnia tradycja, zapoczątkowana jeszcze przez pierwszego Biskupa Sosnowieckiego – Adama Śmigielskiego SDB (1933-2008). Czerna jest mocno związana z patronem diecezji sosnowieckiej – św. Rafałem Klinowskim (1835-1907). To w tym klasztorze przyjął on święcenia kapłańskie, aby w przyszłości trzykrotnie sprawować funkcję przeora w Czernej.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech, za: www.diecezja.sosnowiec.pl