Dom Rekolekcyjno – Pielgrzymkowy

D om Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy mieści się w Wadowicach, w miejscu popularnie nazywanym „Wadowicką Górką” lub zwyczajnie „Górką”. Stanowi część obiektu, na który składają się: zespół klasztorny karmelitów bosych, Sanktuarium św. Józefa i Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy. Jest to znany ośrodek kultu św. Józefa, Matki Bożej Szkaplerznej oraz św. Rafała Kalinowskiego, powstały na przełomie XIX i XX wieku.

Obiekt, zgodnie z nazwą tego miejsca, jest położony na wzniesieniu górującym nad miastem. Jest otoczony parkiem (kasztany, dęby), który zapewnia izolację od ulicznego gwaru, przez co cały zespół zabudowań posiada warunki dogodne do wypoczynku i skupienia.

Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy zapewnia noclegi zarówno dla osób indywidualnych, jak też dla grup zorganizowanych, wycieczek, pielgrzymek itp.  Dysponuje pokojami jedno-, dwu- , trzy- i czteroosobowymi (w sumie ponad sto miejsc noclegowych), własną kaplicą, trzema różnej wielkości salami konferencyjnymi (aulami), tarasem widokowym, na którym jest możliwość zorganizowania grilla, jadalnią, dwiema mniejszymi „kafejkami”, czytelnią, parkingiem (darmowym dla gości). W budynku znajduje się też sklepik z dewocjonaliami, pamiątkami i literaturą religijną.

W Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym jest możliwość korzystania z posiłków przygotowywanych przez naszą kuchnię albo wyżywienia we własnym zakresie. W obrębie budynku istnieje stały dostęp do sieci Internet (Wi-Fi)

Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy, mimo że położony na uboczu, znajduje się w niewielkiej odległości od wadowickiego rynku (kilka minut pieszo). Okolica należy do spokojnych i daje możliwość przyjemnego spaceru.

Z uwagi na charakter domu, którego celem jest zapewnienie mieszkańcom warunków do skupienia i modlitwy, nie przyjmujemy gości z psami i innymi zwierzętami. Każdego roku w naszym Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym proponujemy szereg rekolekcji tematycznych i dni skupienia w różnych terminach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rekolekcyjną.
Drodzy Przyjaciele

Pragnieniem naszym, jako karmelitów bosych, jest pomoc w doświadczeniu Boga i w formacji ku temu, aby żywa i przemieniająca nasze życie więź z Nim mogła się rozwijać i pogłębiać. Chcemy przede wszystkim propagować duchowość karmelitańską, powszechnie uznaną w Kościele jako pewna droga do zjednoczenia z Bogiem, potwierdzona autorytetem trzech doktorów Kościoła (św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Dzieciątka Jezus) oraz wielu świętych i błogosławionych Karmelu, także tych, którzy w tym miejscu żyli, jak choćby św. Rafał Kalinowski czy bł. Alfons Maria Mazurek. To miejsce duchowo bardzo bliskie było także św. Janowi Pawłowi II.

Dzieło to chcemy powierzyć św. Józefowi jako jego patronowi. Św. Józef, którego sanktuarium znajduje się w tym miejscu, przez św. Teresę od Jezusa obrany był za najlepszego przewodnika na drogach życia duchowego, na którym nigdy się ona nie zawiodła. Sama wyznaje i zachęca: „pragnęłabym wszystkich pociągnąć czci tego Chwalebnego świętego Józefa, wiedząc z długoletniego doświadczenia, jak wielkie dobra on potrafi wyjednać nam u Boga... Kto nie znalazł jeszcze mistrza, który by go nauczył modlitwy wewnętrznej, niech sobie tego chwalebnego Świętego weźmie za mistrza i przewodnika, a pod wodzą jego nie zbłądzi” (Księga życia 6,7-8).

Na rok 2018 proponujemy następujące cykle rekolekcji oraz dni skupienia:


  1. Weekendowe dni skupienia

Oprócz weekendów pustelniczych, szkoły modlitwy karmelitańskiej i rekolekcji kapłańskich Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy posiada szeroką ofertę weekendowych dni skupienia. Prawie wszystkie tematy podejmowane podczas tych dni czerpią z bogatej tradycji karmelitańskiej, której najbardziej znanymi przedstawicielami są trzej Doktorzy Kościoła: Teresa od Jezusa, Jan od Krzyża oraz Teresa od Dzieciątka Jezus. Dni skupienia pełnią funkcję formacyjną, ich zadaniem jest ożywienie wiary, pogłębienie doświadczenia religijnego, a także poszerzenie wiedzy teologicznej.

Po raz pierwszy w 2018 roku w naszym Domu odbędą się: warsztaty dla kobiet (12-14 styczeń), dni skupienia dla mężczyzn (15-17 czerwiec), rekolekcje dla seniorów (19-21 styczeń), rekolekcje dla małżeństw (9-11 marzec) oraz dni skupienia dla młodych (26-28 styczeń). Po dłuższej przerwie zdecydowaliśmy się także na zorganizowanie dni skupienia poświęconych Janowi Pawłowi II, „Karmelitańskiemu Papieżowi” (6-8 kwiecień). Bardzo często tematy tych 3-dniowych rekolekcji korespondują z rozpoczynającym się okresem liturgicznym bądź zbliżającą się uroczystością.

Weekendowe dni skupienia rozpoczynają się kolacją w piątek o godz. 18:00, a kończą niedzielnym obiadem ok. godz. 13:00. Przeżywamy je w duchu wyciszenia i skupienia. Gorąco zachęcamy, by podczas ich trwania wyłączyć telefony komórkowe i zrobić sobie post od gazet i internetu. Codzienny program obejmuje Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu, a także konferencje. Podczas dni skupienia istnieje możliwość spowiedzi lub rozmowy z ojcem je prowadzącym bądź z którymś z ojców posługujących w Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym.


  1. Szkoła Modlitwy Karmelitańskiej

Szkoła Modlitwy Karmelitańskiej to 4-letnia propozycja solidnej formacji duchowej. Ten, kto się modli wie, że modlitwa jest trudną i wymagającą sztuką. Tradycja Karmelu, bazując na życiu i pismach Świętych, zwłaszcza św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus, może być bardzo konkretną i pewną podpowiedzią dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje życie modlitwy.

Nasza Szkoła opiera się przede wszystkim na 5-dniowych rekolekcjach w ciszy. W czasie rekolekcji każdego dnia ma miejsce Eucharystia, jedna bądź dwie konferencje tematyczne oraz dwa momenty osobistej modlitwy w duchu karmelitańskim. Codziennie istnieje możliwość spowiedzi bądź rozmowy z ojcem prowadzącym rekolekcje bądź z którymś z ojców posługujących w Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym. Szkoła Modlitwy Karmelitańskiej opiera się na 4 etapach. Chcąc brać udział w kolejnym etapie Szkoły, konieczne jest uczestnictwo w etapach go poprzedzających.3. Rekolekcje kapłańskie


  1. Rekolekcje kapłańskie

Każdy kapłan przynajmniej raz w roku powinien odbyć swoje rekolekcje w celu odnowy życia duchowego i wzmocnienia powołania. Jest to nie tylko obowiązek, ale i przywilej. Rekolekcje kapłańskie to 4 dni świętego czasu, w którym pragniemy w głębokim milczeniu serca i ciała spotykać Jezusa twarzą w twarz, serce przy sercu. Te dni są czasem poszukiwania i odnajdywania życiowej odpowiedzi na pytanie: co oznacza dla kapłana bardziej być z Jezusem niż dla Niego pracować?

Rekolekcje kapłańskie to z pewnością czas potwierdzenia i pogłębienia życiowego wyboru pójścia za Jezusem. Papież Senior Benedykt XVI w 2009 roku powiedział, że „(…) wolna inicjatywa Boga wymaga dobrowolnej odpowiedzi człowieka. Odpowiedzi pozytywnej, która zakłada zawsze akceptację i przyjęcie planu, który Bóg ma dla każdego z nas. Odpowiedzi, która oznacza przyjęcie uprzedzającej miłości Pana i staje się dla powołanego obowiązującym wymogiem moralnym i pełnym wdzięczności hołdem Bogu, pełnym współdziałaniem w realizacji planu Boga w historii.”

W 2018 roku rekolekcje dla księży odbędą się w terminie od 26 do 29 listopada i poprowadzi je nasz współbrat z Prowincji Warszawskiej, o. Serafin M. Tyszko OCD. Rozpoczynają się one w poniedziałek kolacją o godz. 18:00, a kończą obiadem w czwartek ok. godz. 13:00. Podczas tych rekolekcji zapewniamy pokoje 1-osobowe. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą brewiarzy, alb i stuł koloru białego.


  1. Weekendy pustelnicze

Żyjąc szybko i intensywnie, chyba wszyscy doświadczamy potrzebę zatrzymania się, skupienia i refleksji. Duchowość karmelitańska wychodzi naprzeciw tej głębokiej tęsknocie człowieka za ciszą i bliskością z Panem Bogiem. Karmel, czerpiąc z tradycji biblijnej, doświadczenia Pana Jezusa i Ojców Pustyni, nieustannie świadczy, że „pustynia jest łaską”. Podczas weekendów pustelniczych Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Na pustyni właśnie, w ciszy i adoracji, łatwiej rozeznawać i doświadczać prowadzenia Ducha Świętego.

Podczas tego czasu istotne jest wyłączenie telefonu komórkowego, powstrzymanie się od czytania prasy, sprawdzania poczty elektronicznej. Milczenie, samotność i skupienie to niezbędne warunki zewnętrzne dla dobrego życia modlitwy. Żeby dobrze się modlić nie trzeba wiele mówić, ale trzeba „mocno” być. Czas pustyni, jeśli ma być owocny, będzie zawsze czasem duchowej walki, gdzie przychodzi nam walczyć z pokusami i złymi duchami. Nasze zwycięstwo opiera się na cichej wytrwałości, mocnej determinacji i śmiałym zaufaniu do Pana Boga.

W trakcie trwania tych dni skupienia istnieje możliwość spowiedzi lub rozmowy z duszpasterzami Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego. Każdego dnia ma miejsce Eucharystia i możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Weekend ten ze względu na swój pustelniczy charakter pozbawiony jest konferencji. Podczas weekendów pustelniczych zapewniamy pokoje jednoosobowe. Weekendy te odbywają się 6 razy do roku, średnio co 2 miesiące.

Program rekolekcji na rok 2018

1Styczeń

5–7 stycznia 2018

Weekend pustelniczy

Podążając za przykładem Jezusa, Ojców Pustyni i pierwszych eremitów z Góry Karmel, pragniemy w ciszy i samotności trwać na modlitwie z Ojcem. Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Weekend pustelniczy przeżywany w ciszy i adoracji z możliwością spowiedzi i rozmowy z Ojcem posługującym, pozwoli nam coraz głębiej i bardziej osobiście przeżyć terezjańskie "Bóg sam wystarcza".

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego


12–14 stycznia 2018

Kurs Estera
Warsztaty dla kobiet

Kurs Estera to szczególny czas przeznaczony wyłącznie dla kobiet, które pragną odkryć tożsamość umiłowanej córki Boga. Jest to też droga uzdrowienia wewnętrznego i okazja do pozostawienia trudnych wydarzeń z przeszłości związanych z raniącymi relacjami. Głównym celem tego czasu jest pomoc każdej kobiecie w odpowiedzi na fundamentalne pytanie: kim jestem?

Prowadzi Wspólnota Galilea, towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

Zapisy przez www.galilea.pl albo tel. 790 261 390


19–21 stycznia 2018

Na każdym etapie życia człowiek może być pomocny Bogu w zbawianiu świata
Dni skupienia dla seniorów 60+

Niezależnie od naszej sytuacji życiowej, wieku, stanu zdrowia i samopoczucia Pan Bóg nas potrzebuje. Naszą modlitwą, życiowym doświadczeniem i cichą ofiarą możemy być pomocni Bogu w zbawianiu świata. Wkraczając w jesień życia trzeba nam tak uczyć się kochać naszych bliźnich, "żeby wspominając nas, byli jak ci, którzy zimą wrócili do ciepłego domu, żeby myśląc o nas uśmiechali się do wspomnień z nami".

Prowadzi o. Rafał Prusko OCD


26–28 stycznia 2018

Szósty zmysł – o sztuce komunikacji z Bogiem
Dni skupienia dla młodych

Te dni pustyni z dala od codziennych zajęć i zmartwień to czas, podczas którego będziemy budzić w sobie „szósty zmysł” - wewnętrzne anteny, wrodzoną echolokację serca, która jest językiem kochającego Boga. To weekendowy kurs modlitwy wewnętrznej, najprostszej, najbardziej organicznej i sycącej formie spotkania „z Tym, o którym wiemy, że nas kocha” - jak pisała św. Teresa od Jezusa.

Prowadzą o. Damian Sochacki OCD i o. Jakub Przybylski OCD

2Luty

2–4 luty 2018

Weekend pustelniczy

Podążając za przykładem Jezusa, Ojców Pustyni i pierwszych eremitów z Góry Karmel, pragniemy w ciszy i samotności trwać na modlitwie z Ojcem. Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Weekend pustelniczy przeżywany w ciszy i adoracji z możliwością spowiedzi i rozmowy z Ojcem posługującym, pozwoli nam coraz głębiej i bardziej osobiście przeżyć terezjańskie "Bóg sam wystarcza".

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego


16–18 lutego 2018

Moje wielkopostne postanowienie - codzienna modlitwa obecności
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Od św. Teresy od Jezusa chcemy uczyć się kontemplacyjnej modlitwy trwania w oparciu o Jezusowe doświadczenie Ogrójca. Modlitewne wpatrywanie się w ostatnie dni i godziny ziemskiego życia Jezusa były dla św. Teresy od Jezusa niezmierzoną kopalnią łask. W Księdze Życia nasza Święta wyznaje wprost: "Szczególnie też bardzo lubiłam rozważać Jego modlitwy w Ogrójcu i chętnie Mu w niej towarzyszyłam." (Ż 9,4).

Prowadzi o. Mariusz Wójtowicz OCD

3Marzec

9–11 marca 2018

Rekolekcje dla małżeństw

Ruch Spotkań Małżeńskich zaprasza na rekolekcje dla małżeństw, w czasie których można pogłębić, odnowić albo nawet odbudować małżeńską więź. W czasie weekendu można doświadczyć dialogu, przezwyciężyć trudności we wzajemnej komunikacji, nauczyć się rozmawiać ze sobą. Spotkania te mają charakter rekolekcji zamkniętych, a przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną, aby ich miłość małżeńska rozwijała się, bądź na nowo rozkwitła.

Prowadzi Krakowski Ośrodek Spotkań Małżeńskich, towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

Zapisy mailowo na: zgloszenia.krakow@spotkaniamalzenskie.pl albo tel. 731 765 410 (w godz. 18:00-22:00)


16–18 marca 2018

"Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz" (Mt 6,17) - o higienicznej ascezie słów kilka
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Chrześcijańska asceza dla św. Teresy od Jezusa, obok pokory i miłości bliźniego, to warunek konieczny do dobrego życia modlitwy. Życie w duchu wyrzeczenia, troska o ascezę serca to więcej niż jednorazowe odmówienie sobie kawy czy słodyczy podczas Wielkiego Postu. To trud walki o czystość serca, o miłość bezinteresowną i wolną od egoizmu. Jezus zachęca nas do podejmowania ascezy nie na pokaz, ale w maksymalnym ukryciu.

Prowadzi o. Przemysław Pliszczyński OCD

4Kwiecień

6–8 kwietnia 2018

Jan Paweł II - Papież Miłosierdzia
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Papież Polak doskonale zrozumiał przesłanie św. Faustyny Kowalskiej. Był jednym z największych apostołów Bożego Miłosierdzia. Jan Paweł II nie tylko wytrwale nauczał tej drogi w licznych kazaniach, dokumentach i przemówieniach, ale sam nią ofiarnie kroczył. Każdy z nas jest domem, w którym miłosierny Jezus pragnie przybywać. Przez każdego z nas pragnie działać i wylewać zdroje Swego nieskończonego miłosierdzia.

Prowadzi o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD


13–15 kwietnia 2018

Weekend pustelniczy

Podążając za przykładem Jezusa, Ojców Pustyni i pierwszych eremitów z Góry Karmel, pragniemy w ciszy i samotności trwać na modlitwie z Ojcem. Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Weekend pustelniczy przeżywany w ciszy i adoracji z możliwością spowiedzi i rozmowy z Ojcem posługującym, pozwoli nam coraz głębiej i bardziej osobiście przeżyć terezjańskie "Bóg sam wystarcza".

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

5Maj

18–20 maja 2018

Jak przebudzić się w światłach Ognistej Gołębicy? - rekolekcje ze św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Przesypianie, przegapianie i duchowa nieprzytomność często pozbawia nas łaski. Mała Arabka pomaga nam zrozumieć, jak obudzić się w Duchu i wykorzystać potęgę Bożej miłości i światła, tak potrzebnych w świecie pełnym zamętu.

Prowadzi o. Marian Zawada OCD


30 maja – 3 czerwca 2018

Zaproszenie do modlitwy
I etap Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej

Czym jest modlitwa wewnętrzna? Jak ją pielęgnować? Na co zwrócić uwagę, a czym się zbytnio nie zajmować? To pytania, na które odpowiedzą te rekolekcje. Możliwość indywidualnego prowadzenia pozwoli modlitwę wewnętrzną włączyć w realia własnej codzienności.

Prowadzi o. Przemysław Pliszczyński OCD

6Czerwiec

15–17 czerwca 2018

Weekend ojcostwa
Dni skupienia dla mężczyzn z elementami aktywnymi

Bycie ojcem to wyzwanie i zadanie. Ojcostwo ma swoje źródło w Ojcu niebieskim. Jak - jako ludzie - możemy być obrazem Ojca Niebieskiego? Jak kształtować nasze dzieci? Jak nie zagubić Bożego podobieństwa, by nasze potomstwo wzrastało w relacji do Ojca w Niebie?

Prowadzi Wspólnota Mężczyzn Świętego Józefa, towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

Zapisy przez www.mezczyzni.net


22–24 czerwca 2018

Weekend pustelniczy

Podążając za przykładem Jezusa, Ojców Pustyni i pierwszych eremitów z Góry Karmel, pragniemy w ciszy i samotności trwać na modlitwie z Ojcem. Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Weekend pustelniczy przeżywany w ciszy i adoracji z możliwością spowiedzi i rozmowy z Ojcem posługującym, pozwoli nam coraz głębiej i bardziej osobiście przeżyć terezjańskie "Bóg sam wystarcza".

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

7Lipiec
8Sierpień

17–19 sierpnia 2018

"Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański" (Mt 1,24)
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Św. Józef uczy nas wrażliwości na działanie Boga. Dzięki swojej przejrzystości serca był w stanie odczytać każde najmniejsze skinięcie Boga, najsłabszy podmuch Jego Ducha. Józef uczy nas, jak godzić się na to, by Bóg wkraczał w nasze życie i wywracał wszystko do góry nogami. W tematykę rekolekcji doskonale wpisuje się klimat miejsca, czyli karmelitański klasztor oraz Sanktuarium z cudownym obrazem tego Wielkiego Patrona.

Prowadzi o. Grzegorz Irzyk OCD


22–26 sierpnia 2018

Pogłębienie przyjaźni. Wtajemniczenie w głębię modlitwy. Drogi kontemplacji
II, III oraz IV etap Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej

Po roku praktykowania, a często i po dłuższym okresie, w czasie modlitwy pojawią się trudności, a z nimi niebezpieczeństwo zrezygnowania. Co robić? Dlaczego nie wolno zatrzymać się na drodze? I co najważniejsze - jak pójść dalej? Tym zagadnieniom poświęcony jest drugi etap, który pomoże odnowić motywację do pielęgnowania modlitwy wewnętrznej (etap II).Różne stany i wydarzenia mogą pojawić się, gdy człowiek pomimo trudności w modlitwie postanawia być wierny i nie rezygnować. Pan Bóg będzie prowadził w głąb poprzez różne obszary "naszej" duszy. Zażyłość z Bogiem będzie się pogłębiać. Każdą relację należy delikatnie, lecz wytrwale pielęgnować. Jak dbać o postępującą przyjaźń z Bogiem? To jedno z zagadnień tego etapu (etap III).Nie wszystko podczas modlitwy zależy od nas. Z czasem zauważamy, że wręcz niewiele. Możemy dać swój czas, pragnienie i determinację. To wystarczy, by Bóg mógł mocno w naszym sercu zadziałać. Jak wyważyć swój wysiłek i zdanie się na Jego Łaskę? Jak zgodzić się na to, że nie musimy być działaczami na modlitwie? I co może nas jeszcze spotkać na drodze wędrówki wewnętrznej? Swoisty kompas otrzyma ten, kto podejmie ostatni etap rekolekcji (etap IV).

Prowadzą o. Paweł Urbańczyk OCD (II etap), o. Rafał Prusko OCD (III etap) oraz o. Bartłomiej Kucharski OCD (IV etap)


29 sierpnia – 2 września 2018

Pogłębienie przyjaźni
II etap Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej

Po roku praktykowania, a często i po dłuższym okresie, w czasie modlitwy pojawią się trudności, a z nimi niebezpieczeństwo zrezygnowania. Co robić? Dlaczego nie wolno zatrzymać się na drodze? I co najważniejsze - jak pójść dalej? Tym zagadnieniom poświęcony jest drugi etap, który pomoże odnowić motywację do pielęgnowania modlitwy wewnętrznej.

Prowadzi o. Łukasz Piskulak OCD

9Wrzesień

7–9 września 2018

Weekend pustelniczy

Podążając za przykładem Jezusa, Ojców Pustyni i pierwszych eremitów z Góry Karmel, pragniemy w ciszy i samotności trwać na modlitwie z Ojcem. Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Weekend pustelniczy przeżywany w ciszy i adoracji z możliwością spowiedzi i rozmowy z Ojcem posługującym, pozwoli nam coraz głębiej i bardziej osobiście przeżyć terezjańskie "Bóg sam wystarcza".

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego


12–16 września 2018

Zaproszenie do modlitwy
I etap Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej

Czym jest modlitwa wewnętrzna? Jak ją pielęgnować? Na co zwrócić uwagę, a czym się zbytnio nie zajmować? To pytania, na które odpowiedzą te rekolekcje. Możliwość indywidualnego prowadzenia pozwoli modlitwę wewnętrzną włączyć w realia własnej codzienności.

Prowadzi o. Przemysław Pliszczyński OCD

10Październik
11Listopad

26–29 listopada 2018

Jezus przywołał do siebie tych, których sam chciał, aby byli z Nim osobiście, bezinteresownie, w darmowej kontemplacji i miłości
Rekolekcje dla kapłanów

Jezus przywołał uczniów i zaprosił ich, aby byli z Nim, darmowo, bezinteresownie, osobiście. Rekolekcje kapłańskie to święty czas, w którym pragniemy w głębokim milczeniu serca i ciała spotykać Jezusa twarzą w twarz, serce przy sercu. Te dni są czasem poszukiwania i odnajdywania życiowej odpowiedzi na pytanie: co oznacza dla kapłana bardziej być z Jezusem niż dla Niego pracować?

Prowadzi o. Serafin M. Tyszko OCD


30 listopada – 2 grudnia 2018

"Sam Bóg jest moim i dla mnie, gdyż Chrystus jest mój...". Jak pogłębiać przyjaźń Bogiem w szkole św. Jana od Krzyża?
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Adwent to czas, który służy przygotowaniu naszego wnętrza na przyjście Chrystusa. Ten szczególny okres w roku liturgicznym to zachęta do porzucenia tego, co stare i otwarcia się na nowość i świeżość zaskakującego Boga. Wraz ze św. Janem od Krzyża postaramy uczyć się nowości, głębi i prostoty tej wyjątkowej relacji z naszym Panem, by On mógł w odmieniony już sposób narodzić się w naszych sercach i codziennym życiu.

Prowadzi o. Grzegorz Tyma OCD

12Grudzień

7–9 grudnia 2018

Zagrożenia duchowe i ich przezwyciężanie. Z doświadczenia posługi egzorcysty
Dni skupienia otwarte dla wszystkich

Omówione będą różne pułapki, które zastawia na nas zły duch, które zagrażają naszej wierze, nadziei i miłości. O nie toczy się walka, którą pragniemy mężnie podjąć na wzór Maryi Niepokalanie Poczętej. W czasie tych dni skupienia będzie także możliwość modlitwy o uzdrowienie wewnętrzne.

Prowadzi o. Wojciech Twardzik OCD


14–16 grudnia 2018

Weekend pustelniczy

Podążając za przykładem Jezusa, Ojców Pustyni i pierwszych eremitów z Góry Karmel, pragniemy w ciszy i samotności trwać na modlitwie z Ojcem. Pan wyprowadza nas na pustynię, by przemawiać do naszych serc (por. Oz 2,16). Weekend pustelniczy przeżywany w ciszy i adoracji z możliwością spowiedzi i rozmowy z Ojcem posługującym, pozwoli nam coraz głębiej i bardziej osobiście przeżyć terezjańskie "Bóg sam wystarcza".

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

Prowadzący rekolekcje

o. Paweł Baraniecki OCD – asystent Wspólnoty Karmelitańskiego Ruchu Ewangelizacyjno-Modlitewnego w Przemyślu, spowiednik i rekolekcjonista.


o. Łukasz Piskulak OCD – duszpasterz Domu Rekolekcyjnego w Wadowicach, spowiednik, rekolekcjonista i duszpasterz.


o. Rafał Prusko OCD - teolog duchowości, studia z duchowości na Papieskim Instytucie Duchowości Teresianum w Rzymie, rekolekcjonista, kierownik duchowy. Miłośnik gór oraz szlaków do Santiago de Compostela, a także gry w tenisa.


o. Andrzej Ruszała OCD – doktor teologii duchowości, studia z duchowości na Papieskim Instytucie Duchowości Teresianum w Rzymie oraz na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, autor publikacji z duchowości, dwukrotnie pełnił posługę prowincjała, przez lata posługa w formacji zakonnej.


o. Bruno Secondin OCarm - profesor uniwersytetów w Rzymie, znany z wielu publikacji na temat duchowości biblijnej i karmelitańskiej, od lat propagujący „Lectio Divina”, uznany w różnych krajach rekolekcjonista, prowadził m.in. rekolekcje dla Ojca św. Franciszka i pracowników Kurii Rzymskiej w roku 2015.


o. Wojciech Twardzik OCD – egzorcysta Archidiecezji Lubelskiej, spowiednik i kierownik duchowy, duszpasterz.


o. Mariusz Wójtowicz OCD – karmelita bosy, zakonnik i kapłan. Studia na Papieskim Wydziale Teologicznym i Instytucie Duchowości Teresianum w Rzymie. Od lat oddany posłudze młodzieży, pracy rekolekcyjnej i popularyzowaniu myśli Świętych Karmelu. Miłośnik przyrody i górskich wędrówek, pasjonat gry na cytrze i fletach prostych, zapaleniec jazdy na rowerze. Założyciel trzech zespołów muzycznych: Karmel (2004), Twoje Niebo (2009), Teresa 500 (2014). Więcej na stronie www.dumanie.pl.


Ważne informacje

Program dnia

Rekolekcje i sesje przeżywane są w milczeniu z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania oraz możliwością nawet codziennej rozmowy z prowadzącym lub jednym z Ojców posługujących w domu rekolekcyjnym. Rozpoczynają się pierwszego dnia o godz. 18.00, zaś kończą ostatniego dnia ok. godz. 14.00. Codzienny program obejmuje Eucharystię, modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, a także konferencje (za wyjątkiem weekendów pustelniczych).


Zgłoszenia

Zapisy na rekolekcje i sesje mogą być dokonane przez internet lub telefonicznie. Dołączony do zapisu kwestionariusz (na stronie internetowej: www.domnagorce.com) należy wypełnić i przesłać przez internet lub pocztą na adres domu rekolekcyjnego. Rekolekcje organizujemy dla osób powyżej osiemnastego roku życia.


Pobyt

Możemy przyjąć na rekolekcje i sesje do 100 osób w pokojach jedno- i dwuosobowych (rodzaj pokoju należy zaznaczyć w zgłoszeniu). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapewniamy całodzienne wyżywienie i pościel.


Dojazd

Do Wadowic można łatwo dotrzeć, np. z Krakowa busem (kierunek Bielsko-Biała). Dla przyjeżdżających samochodem posiadamy parking, znajdujący się obok, nieco poniżej, domu rekolekcyjnego (wjazd od ul. Słowackiego).