Europejski „drugi nowicjat” na półmetku

Najpierw kilka słów wyjaśnienia – o co w ogóle chodzi z „drugim nowicjatem”? To zwyczajowa nazwa kilkumiesięcznego okresu bezpośrednio przed złożeniem ślubów wieczystych. Ma na celu przygotowanie do podjęcia definitywnej decyzji dotyczącej życia w zakonie. W zamyśle to ponowne sięgnięcie do „korzeni”, do najistotniejszych elementów karmelitańskiego charyzmatu.

W tym roku mamy okazję sięgnąć do tych „korzeni” w sposób szczególny – nie tylko przez książki i wykłady, ale również dzięki fizycznej obecności w miejscach, gdzie zreformowany przez św. Teresę Karmel stawiał swoje pierwsze kroki.

Idea tzw. „europejskiego drugiego nowicjatu”, wspólnego dla wszystkich europejskich prowincji, ma już dobre kilka lat. Z różnych jednak względów (puste roczniki, pandemia) jako reprezentanci prowincji krakowskiej uczestniczymy w niej po raz pierwszy.

W sumie jest nas siedmiu: trzech z prowincji krakowskiej, jeden z prowincji warszawskiej, dwóch z prowincji portugalskiej i jeden – z prowincji weneckiej. Obecnie jako „opiekun” towarzyszy nam o. Paweł Baraniecki z prowincji krakowskiej, wcześniej był to o. Amando Cantó z prowincji iberyjskiej. Czas „drugiego nowicjatu” został podzielony na trzy miesięczne okresy. Pierwszy spędziliśmy w Desierto de Las Palmas, dawnym karmelitańskim eremie, który obecnie jest domem hiszpańskiego nowicjatu. Obecnie znajdujemy się w Ávila, w klasztorze założonym w miejscu domu rodzinnego św. Teresy. Wrzesień spędzimy w Segovii, w klasztorze gdzie św. Jan od Krzyża był niegdyś przeorem i gdzie jest obecnie pochowany. Na nasz program składają się codzienne zajęcia z wykładowcami z różnych części Europy (m.in. z o. Saverio Cannistrą – byłym Generałem Zakonu), odwiedziny w istotnych dla historii Zakonu miejscach oraz codzienne życie zakonne we wspólnocie, w której aktualnie przebywamy. Jest to świetna okazja do poznania różnorodności i bogactwa form życia karmelitańskiego w różnych regionach naszego Zakonu.

Obecnie zbliżamy się już do półmetka naszego „drugiego nowicjatu”. Serdecznie pozdrawiamy z gorącej Hiszpanii i prosimy o modlitwę!

br. Marcin Wojnicki OCD