Barokowo na Karmelu

Miłośnicy muzyki barokowej przeżyli nie lada gratkę – 21 września o godz. 19:00 w Kościele ojców karmelitów bosych w Przemyślu odbył się niezwykły koncert w ramach Barokowych Eksploracji 2024. Andreas Scholl, uznawany za jednego z najwybitniejszych kontratenorów na świecie, wykonał trzy solowe kantaty Johanna Sebastiana Bacha, a towarzyła mu Orkiestra Baroque Collegium 1685 grająca na instrumentach historycznych pod batutą Agnieszki Żarskiej. Wstęp był wolny.

Bachowskie arcydzieła w Przemyślu

Podczas koncertu Andreas Scholl zaprezentował jedne z najpiękniejszych dzieł Johanna Sebastiana Bacha, m.in. kantaty „Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust” BWV 170, „Widerstehe doch der Sünde” BWV 54 oraz „Ich habe genug” BWV 82. Każda z tych kompozycji to muzyczna perła baroku, w której liryka, głębia emocji i mistrzowska struktura harmoniczna łączą się w harmonijną całość. Publiczność usłyszała również fragmenty kantat BWV 156 oraz BWV 42, które podkreślają geniusz Bacha w tworzeniu niezwykłych, kontemplacyjnych melodii.

Wybitni muzycy na historycznych instrumentach

Oprócz Scholla, na scenie pojawiła się Orkiestra Baroque Collegium 1685, która zagrała na instrumentach z epoki baroku, nadając koncertowi wyjątkowy, autentyczny charakter. W skład zespołu wchodzą uznani muzycy, m.in. Marek Niewiedział (obój), Anna Špelinová (flet), Petr Budín (fagot), Grzegorz Lalek (skrzypce I), Natalia Moszumańska (skrzypce II) oraz Natalia Reichert (altówka). Orkiestra, pod kierownictwem Agnieszki Żarskiej, zagwarantowała najwyższy poziom artystyczny i wierność brzmieniową historycznym dziełom Bacha.

Wydarzenie w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej

Koncert odbył się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu, a także jest częścią cyklu Barokowych Eksploracji 2024, który od lat przyciąga miłośników muzyki dawnej z całego kraju. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kulturalne w Przemyślu, klasztor karmelitów bosych, Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Przemyskie Towarzystwo Kulturalne oraz Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa w Przemyślu.

Wsparcie z funduszy kulturalnych

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dodatkowe wsparcie pochodzi z budżetu Województwa Podkarpackiego, co pozwala na organizację koncertu na tak wysokim poziomie.

Łukasz Solski

 

 

deneme bonusu veren sitelerpornporn