Początki – rodzina Yepes

Święty Jan od Krzyża urodził się w Fontiveros. Podróżny, który pragnie dotrzeć pociągiem do tej miejscowości, powinien wysiąść na stacji Crespos, odległej o 64 kilometry od Salamanki, o 48 od Avila, o 169 od Madrytu.

o. José Vicente Rodrígues OCD, Bóg mówi pośród nocy, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 1991.

FontiverosŚwięty Jan od Krzyża urodził się w Fontiveros. Podróżny, który pragnie dotrzeć pociągiem do tej miejscowości, powinien wysiąść na stacji Crespos, odległej o 64 kilometry od Salamanki, o 48 od Avila, o 169 od Madrytu. Fontiveros, położone nieco na północ w linii prostej, dzieli od Crespos ponad 6 kilometrów.

Niecałe 100 lat temu słynny don Miguel de Unamuno, wielki myśliciel i miłośnik podróży, pisał: “Patrząc z daleka na Fontiveros, usadowione wśród pełnych pyłu stepów, myślałem: Jak to się mogło zdarzyć, że kilka wieków temu tu właśnie urodził się św. Jan od Krzyża? I aby się pocieszyć dochodziłem do wniosku, że duch nie umarł, tylko zdrzemnął się na chwilę”. Pytanie to zawsze pozostanie aktualne, chociaż warunki środowiskowe, socjalno-ekonomiczne i kulturalne tego regionu i całego kraju uległy pewnej poprawie.

Jednak pytanie tego rodzaju zawsze będzie stanowić hołd dla wielkości świętego Jana od Krzyża. A właściwa odpowiedź na nie to właśnie nieustanne przypominanie jego wspaniałego ducha w zestawieniu z ubóstwem krainy, która go zrodziła. Fontiveros, liczące 5.000 mieszkańców w XVI wieku, obecnie liczy ich 1.400, po przejściu zmiennych kolei losu: 1.250 w roku 1826, 1.067 w 1910, 1.144 w 1920.

Fontiveros, dystrykt Arévalo, należący do okręgu La Morana, znajduje się w najwyższej strefie “meseta castellana” (Wyżyny Kastylijskiej). Położone na zachodnim krańcu prowincji Avila, wychyla się ku granicom Salamanki. “Ma niezmierzony świetlisty horyzont, który tylko od południa zakłóca szarawy, ośnieżony zimą profil gór Sierra de Gredos”. Zamknięte w trójkącie: Avila-Arévalo-Penaranda de Bracamonte, tworzy niewielkie zgięcie w kierunku wierzchołka tej ostatniej miejscowości.

Właśnie tu, w Fontiveros, w roku 1542 urodził się Juan de Yepes Alvarez, przyszły święty Jan od Krzyża. Pierwszy człon jego nazwiska jest identyczny z nazwą wioski w prowincji Toledo. W istocie, stamtąd pochodził ojciec Jana, Gonzalo de Yepes.