60-lecie koronacji figury MB Loretańskiej w Piotrkowicach

„To rodzinny dom w Nazarecie wytyczył drogę Maryi do świętości. Jej przykład zjednoczenia z Bogiem jest nadal pouczający dla chrześcijan XXI wieku” – mówił 8 września bp Jan Piotrkowski w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach, którym od 1970 r. opiekują się karmelici bosi. Biskup kielecki przewodniczył obchodom 60-lecia koronacji figury, wokół której wyrosło sanktuarium zwane „piotrkowickim Loreto”. W uroczystości wzięły udział tysiące wiernych, w tym grupy pielgrzymkowe przybywające do sanktuarium pieszo, zgodnie z wielowiekową tradycją, 16 delegacji gminnych z wieńcami dożynkowymi, władze powiatowe ze starostą kieleckim Michałem Godowskim oraz samorządowe z burmistrzem chmielnickim Pawłem Wójcikiem.

Zgromadzonych przywitał kustosz Sanktuarium, o. Piotr Linka OCD, który poinformował, że w tym samym czasie, w którym trwa celebra sumy odpustowej, w Krakowie odbywa się pogrzeb śp. o. Tomasza Michalskiego OCD, który przed laty był kustoszem sanktuarium piotrowickiego i zmarł nagle w 69. roku życia. Zachęcił do modlitwy za zmarłego.

Bp Piotrowski przypomniał w swej homilii, że koronacji czczonej od wieków cudownej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem dokonał 7 września 1958 r. bp Czesław Kaczmarek. W uroczystościach uczestniczyło wówczas 10 biskupów, w tym abp Eugeniusz Baziak z Krakowa, 300 kapłanów oraz 100 tys. wiernych. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej. „Maryja z niezmienną troską i miłością mówi: Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie. Ufamy, że prowadzi nas do Boga, który daje nam zbawienie, a więc w przyszłość, o której ludzkie ucho nie słyszało, oko nie widziało, a nawet rozum nie jest w stanie pojąć” – mówił ordynariusz diecezji kieleckiej. Przypomniał, „że Maryja nieustannie zaprasza nas do komunii miłości oraz wspominał Jej dom rodzinny w Nazarecie, wytyczający drogę Maryi do świętości. – Dobre, ewangeliczne obyczaje ubogacają ludzką kulturę, której tak potrzebuje współczesna Europa i świat. Miejmy odwagę o tym mówić” – zachęcał.

Po mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Sumę, w której wzięli udział liczni kapłani diecezjalni, klerycy karmelitańscy z Krakowa z wychowawcą – o. Pawłem Hańczakiem, siostry zakonne, poczty sztandarowe, rycerze Kolumba i tłumy wiernych zakończyła uroczysta procesja.

o. Szczepan Praśkiewicz OCD