Garść relacji z Berdyczowa

W sobotę, 20 maja w dorocznej pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza przybyło do Berdyczowskiej Pani przeszło 50 ministrantów ze swoimi opiekunami z parafii oraz kilku kleryków z Seminarium Duchownego w Worzelu. W programie prezentacja parafii, krótka konferencja ojca duchownego z Seminarium, msza św. z homilią o. Rafała Myszkowskiego, agapa, pielgrzymka do grobów zacnych kapłanów posługujących w czasach komuny w Berdyczowie i okolicach (ks. Bernard i Ambroży Mickiewiczowie, przy kościele św. Barbary) oraz konkursy, gry i zabawy.

W niedzielę, 21 maja w naszym sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie do Pierwszej Komunii św. przystąpiły 32 osoby (dzieci i młodzież), a w dojazdówce w Gwozdawie – 5 dzieci. Dwa tygodnie później odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych z całej diecezji z podzięką do MB Berdyczowskiej, w której wzięło udział ponad 120 dzieci z rodzicami, siostrami katechetkami i kapłanami. Bardzo oryginalne były prezentacje poszczególnych parafii, uroczysta msza św., której przewodniczył ks. Albert Gasparian oraz wspaniałe wspólne gry i zabawy prowadzone przez s. Kamilę Dziś (terezjankę). Nasze dzieci (pod kierunkiem s. Niny Tartacznyk) przygotowały scenkę teatralną przedstawiającą objawienia fatimskie, jakie miały miejsce 100-lat temu, która posłużyła jako żywy obraz do kazania podczas mszy św.

W sobotę, 27 maja o. Rafał Myszkowski i o. Piotr Gierszewicz wraz z parafianami wzięli udział w marszu „dla życia”, jaki przeszedł ulicami Berdyczowa od kościoła św. Barbary do naszego sanktuarium. Z modlitwą, śpiewem na ustach i transparentami manifestowali swoje „nie dla aborcji” i poparcie dla rodziny i godności życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Tydzień później, 3 czerwca o. Józef Kucharczyk i blisko 50 osób z parafii dołączyło do marszu i święta rodzinnego zorganizowanego przez chrześcijan i muzułmanów w Kijowie pod wspólnym hasłem: „Rodzina – nadzieją na przyszłość”. Wszystko zakończył koncert i festyn rodzinny.

W niedzielę, 28 maja o. Krzysztof Urbański w Gwozdawie przewodniczył Kręgom Rodzinnym w Dniu Wspólnoty Domowego Kościoła naszego berdyczowskiego rejonu; o. Piotr Gierszewicz wziął udział w jubileuszowym koncercie z okazji 5-lecia Fundacji „Misja w Berdyczowie” wolontariuszy działających na rzecz pomocy chorym, samotnym czy upośledzonym (z jaką współpracuje i nasz Ośrodek Socjalno-Charytatywny „Karmel”); a o. Paweł Ferko spotkał się uczniami Polskiej Szkoły w Berdyczowie prowadzonej przez p. Larysę Wermińską, która przybyła do sanktuarium na zakończenie swego roku szkolnego z podziękowaniem do Matki Bożej i prośbą o błogosławieństwo. Zwiedziła Muzeum Józefa Conrada-Korzeniowskiego i wystawę o historii sanktuarium oraz historii i kulcie MB Berdyczowskiej (w tzw. „dolnym kościele”).

W sobotę, 3 czerwca o godz. 20.00 śpiewem nieszporów rozpoczęło się czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha św. W programie obok radosnych śpiewów uwielbienia była konferencja o. Rafała Myszkowskiego, świadectwa osób z parafii, krótki film o działaniu Ducha św. we współczesnym świecie, adoracja i msza św. o północy. A w samą Uroczystość podczas mszy św. o godz. 12.00, bp Witalij Skomarowski udzielił Sakramentu Bierzmowania 30 osobom (wiek od 14-69 lat) z naszej i gwozdawskiej parafii.

o. Paweł Ferko OCD