Ekstremalna Droga Krzyżowa od karmelitów bosych z Wadowic

W tym roku z naszego wadowickiego Sanktuarium św. Józefa po raz pierwszy wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, dają pątnikom doświadczenie przekraczenia siebie, swoich ograniczeń i utartych przyzwyczajeń. Prowadzi to do prawdziwej, głębokiej zmiany wewnętrznej. EDK to wyjście poza własną strefę komfortu, porzucenie wygody i wybór duchowości wyzwania. Jednak to wymagające przejście pod osłoną nocy, w ciszy wyczerpującej trasy i towarzysząca medytacja nad poszczególnymi stacjami Drogi Krzyżowej nie są tylko testem sprawności fizycznej, ale mają głęboko duchowy charakter i prowadzą do spotkania z żywem Bogiem.

Praktyka nocnych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych zrodziła się kilka lat temu w Krakowie. Ich pomysłodawcą jest ks. Jacek Stryczek. To nocne pielgrzymowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Cały czas przybywa nowych rejonów, liderów i tras. Na oficjalnej stronie www.edk.org.pl można ich już znaleźć blisko 400 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Zapraszamy do wyruszenia w tym roku po raz pierwszy z wadowickiego Karmelu. Przygotowane są już dwie trasy prowadzące do Kalwarii Zebrzydowskiej. Krótsza, zielona ma 22 km (www.edk.org.pl/trasa-edk/1169). Patronuje jej św. Józef Bilczewski. Natomiast czarna, trochę bardziej wymagająca, liczy 34 km przy przewyższeniach ok. 1100m (www.edk.org.pl/trasa-edk/1153 ). Patronem tej trasy jest z kolei nasz święty współbrat Rafał Kalinowski.

Wyruszamy w piątek 23 marca po Mszy świętej sprawowanej w Sanktuarium o godz. 20:00. Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami. Sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach, gdzie czytają lub wysłuchują specjalnie dla nich przygotowanych rozważań. Wędrówka kończy się w sobotę 24 marca nad ranem po dotarciu do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.