Dwudziestolecie beatyfikacji o. Alfonsa M. Mazurka OCD (14)

Ekshumacja i intronizacja relikwii.

W dniu 29 października 1999 r., za zgodą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dokonano w Czernej ekshumacji i kanonicznej rekognicji doczesnych szczątków bł. Alfonsa. Pracom trybunału ustanowionego przez kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego, przewodniczył ks. Stefan Ryłko CRL. Ks. kardynał przybył też osobiście, aby czcić relikwie męczennika podczas pracy nad ich re­kognicją. Relikwie bł. Alfonsa zostały intronizowane w specjalnym sarkofagu umieszczonym wraz z rzeźbą przedstawiającą jego popiersie w ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej w kościele karmelitów bosych w Wadowicach. Dokonało się to podczas centralnych uroczystości dziękczynnych Zakonu i Archidiecezji Krakowskiej za dar nowego błogosławionego, celebrowanych pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego 13 listopada 1999 r. i połączonych z dniem refleksji nad duchowym przesłaniem bł. Alfonsa. Materiały z tego dnia, pt. „Świadectwo Męczennika” opublikowano jako 51 nr serii wydawniczej „Życie i misja Karmelu Terezjańskiego” Kurii Prowincjalnej Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych (Kraków 1999, ss. 40).

Wykonano też, przy szczególnym zaangażowaniu mgr. Leszka Tomali OCDS, profesjonalny półgodzinny film dokumentalny pt. „Poszło o miłość”, upamiętniający ekshumację, rekognicję i intronizację relikwii o. Alfonsa, oraz prezentujący jego sylwetkę i duchowe przesłanie. Film emitowała kilkakrotnie Telewizja Niepokalanów. W 2002 r. roku zrealizowano drugi film o błogosławionym, zatytułowany jego własnymi słowami: „Byłem nic, jestem ziemią – o. Alfons Maria Mazurek”, ze scenariuszem i w reżyserii mgr. Leszka Tomali.

Na miejscu pierwotnego grobu bł. Alfonsa na cmentarzu zakonnym w Czernej umieszczono tablicę informującą o miejscu jego pierwotnego pochówku (podobnie jak to czyniono także w odniesieniu do św. Rafała Kalinowskiego i do sł. B. Franciszka Powietrowskiego). Natomiast w korytarzu wiodącym do klasztornego kościoła czerneńskiego sporządzono marmurowe epitafium upamiętniające męczeństwo i beatyfikację Ojca Przeora. Z kolei w kaplicy św. Jana od Krzyża, usytuowanej przed wejściem do kościoła, naprzeciw kaplicy z ołtarzem św. Rafała Kalinowskiego, zdeponowano w marmurowym relikwiarzu, stojącym za symboliczną kratą, jedną z kości z nadgarstka błogosławionego. W obecności delegacji wszystkich klasztorów prowincji oraz przełożonego prowincjalnego prowincji warszawskiej, relikwiarz poświęcił w I rocznicę beatyfikacji, 12 czerwca 2000 r., prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, który wcześniej dokonał rachunku sumienia i publicznego wyznania win z okazji Roku Jubileuszowego.

Biuro Postulatorskie Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych w Wadowicach oraz Postulacja Generalna Zakonu w Rzymie rozprowadzają zainteresowanym środowiskom eklezjalnym relikwię „ex ossibus” bł. Alfonsa z dokumentem świadczącym o jej autentyczności.

Jedna z kości nadgarstka bł. Alfonsa odbiera cześć w bazylice św. Anny w Lubartowie, to jest w miejscu jego chrztu. Stało się to staraniem proboszcza tamtejszej parafii, ks. Andrzeja Juźko, który zadbał także o wymalowanie dla bazyliki obrazu błogosławionego oraz wydrukowanie jego biografii obrazków. Zauważmy, że w 2004 r., z racji sześćdziesięciolecia śmierci bł. Alfonsa, list okólny o męczenniku wystosował ówczesny przełożony prowincjalny, a w czerwcu 2009 r., z racji dziesięciolecia jego beatyfikacji, rocznicowej Eucharystii przewodniczył przy jego relikwiach w Wadowicach o. Marian Stankiewicz, prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych, homilię zaś wygłosił o. Grzegorz Firszt, wikariusz prowincjalny z Krakowa.


Bł. Alfons Maria Mazurek wpisał się w martyrologium XX wieku. Pozostaje on dla Kościoła, zwłaszcza w Polsce, a tym bardziej dla polskiego Kar­melu, wzorem dynamicznej wierności łasce powołania. Jego przykład powinien oświecać naszą drogę życia i wzbudzać w nas nadzieję w moc Boga, który przekracza nasze ludzkie ograniczenia i ofiaruje nam w darze samego Siebie, przemieniając nas tym samym w znaki i narzędzia swojej obecności i swego działania w świecie, w epoce, w której przyszło nam żyć, w której winniśmy się zaangażować w pełnienie Jego woli i świadczenie o wciąż aktualnym przesłaniu Ewangelii Jego Syna, bez biernego oczekiwania na nadejście „lepszych czasów”.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD


Modlitwa o kanonizację bł. Alfonsa

Wszechmogący Boże, który wezwałeś bł. Alfonsa Marię i Towarzyszy do oddania życia z miłości ku Chrystusowi i Kościołowi, wspomóż nas swoją łaską, abyśmy wsparci przykładem ich życia i męczeństwa, do końca życia dochowali wierności zobowiązaniom Chrztu świętego. Udziel nam również łask, o które Cię za ich przyczyną z pokorą i ufnością prosimy i pozwól nam oglądać ich w chwale Twoich Świętych. Amen.

(Imprimatur: kard. Stanisław Dziwisz, Kraków, 4.06.2008, Nr 1625/2008)