Berdyczowskie wieści…

4 grudnia

O godz. 6.45 rozpoczęły się u nas adwentowe roraty… W tym roku towarzyszy nam św. Józef – Strażnik Skarbów. Przybyło ok. 100 dzieci wraz ze swymi rodzicami, dziadkami czy też krewnymi niosąc w rękach zapalone lampiony. W krótkich kazaniach przybliżamy życie i posługę św. Józefa potwierdzone cudami i nauką Kościoła okraszone bogatą tradycją Karmelu.

Wieczorem o godz. 17.00 o. Rafał i o. Paweł wzięli udział w odpustowej Liturgii w parafii św. Barbary w Berdyczowie. Sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jarosław Rudy – proboszcz par. Trójcy Św. z Chmielnika.

6 grudnia

Podczas porannych rorat przyszedł do dzieci św. Mikołaj z podarunkami i natychmiast atmosfera się ożywiła. Przyprowadził Go Aniołek dzwoniąc dzwonkiem na cały kościół.

7/8 grudnia

W związku z przedłużającą się wojną na wschodzie Ukrainy na prośbę miejscowego Episkopatu odbyło się w naszym Sanktuarium czuwanie całodobowe w intencji pokoju na Ukrainie. Prowadzone było od 21.00 jednego dnia do 21.00 następnego dnia (z przerwami na Eucharystię) przez przedstawicieli różnych grup parafialnych, do których modlitwy i śpiewów dołączali się inni (nawet przyjezdni). W Gwozdawie czuwanie trwało od 21.00-24.00 a potem po domach (w wyznaczonych rodzinach).

8 grudnia

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przeżywaliśmy parafialny odpust (nie było rorat), a o godz. 18.00 sumie odpustowej przewodniczył bp Wiatalij Krywickij (ordynariusz diec. kijowsko-żytomierskiej), przyprowadzony do ołtarza przez dzieci z lampionami (jak na roratach). Przybyli kapłani z berdyczowskiego dekanatu (10 osób), mer miasta z osobami towarzyszącymi, siostry zakonne (Terezjanki, Honoratki). Całe wydarzenie transmitowało na żywo Radio Maryja i miejscowa telewizja.

Przed południem na terytorium Sanktuarium nagrywane były kadry do filmu o MB Berdyczowskiej w reżyserii dr Jerzego Sokalskiego i w asystencji o. Pawła.

10 grudnia

Zamknięta została wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II – przygotowana przez Instytut Polski z Kijowa, która pokazywana jest w środowiskach polonijnych całej Ukrainy. W Berdyczowie prezentowana była przez 3 tygodnie.

16 grudnia

Ojciec Rafał wraz z grupką parafian wziął udział w koncercie kolęd w filharmonii w Winnicy w wykonaniu chóru mieszanego z Kielc, zaproszonego przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Gośćmi honorowymi byli Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, bp diec. Kamienieckiej Leon Dubrawski i bp prawosławny. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek wigilijny przygotowany z tradycyjnych potraw polskich, okraszony polskimi i ukraińskimi kolędami.

Młodsza drużyna piłkarska ministrantów „FK KARMEL” (będąca pod opieką o. Józefa) wygrała turniej futsalowy w Chmielnickim złożony z 5 drużyn. Ogromne gratulacje.

17 grudnia

Sanktuarium nawiedzili i odwiedzili Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz klasztorne muzeum (pod opieką o. Pawła) harcerze (50 osób) z ZHR oddział Siedlce, Pionki i Łuków. Uczestniczyli i służyli do Mszy o godz. 10.00, zaśpiewali pieśń ku czci Jezusa, a potem spotkali się z Polonią Berdyczowa w „szkole polskiej”.

o. Paweł Ferko OCD