W Wadowickich klasztorach męskich gościła M. B. Częstochowska

Od dnia 16 października 2013 roku po wszystkich męskich wspólnotach zakonnych w Polsce peregrynuje Kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Poprzednia taka peregrynacja miała miejsce pięć dekad temu. Wówczas okazją było Millenium Chrztu Polski. Od trzech lat – z inicjatywy Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i za zgodą Episkopatu, z okazji 1059-lecia Chrztu naszego Narodu – Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znów nawiedza męskie klasztory w poszczególnych polskich diecezjach.

W naszej archidiecezji krakowskiej peregrynacja ta rozpoczęła się 25 października 2016 roku. Pierwszą wspólnotą zakonną, która jednocześnie zainaugurowała nawiedzenie w Krakowie była cysterska wspólnota Opactwa w Mogile. W tamtejszym Sanktuarium Krzyża Świętego Mszy św. rozpoczynającej peregrynację przewodniczył bp Damian Muskus OFM, były kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czcigodny Obraz Królowej Polski przybył do Krakowa z Częstochowy, z miejsca, w którym bije serce polskiego Kościoła. Matka Najświętsza przybyła do męskich wspólnot zakonnych po to, by zobaczyć, jak biją serca poszczególnych zakonników i całych klasztorów, by sprawdzić ich puls.

W Wadowicach peregrynacja rozpoczęła się we wspólnocie księży pallotynów na Kopcu 5 lutego. Nazajutrz, o godz. 17.15 rozpoczęło się modlitewne oczekiwanie na godne przyjęcie Obrazu w kościele sanktuaryjnym p.w. św. Józefa u karmelitów bosych na Górce. Łaskami słynący wizerunek zakonnicy klasztoru wraz z wiernymi powitali o godz. 17.30, a o godz. 18.00 celebrowano uroczystą Mszę św., której przewodniczył i kazanie wygłosił o. Grzegorz Irzyk, przeor klasztoru i kustosz sanktuarium. Wierni mogli modlić się przed Obrazem do godz. 20.00, kiedy to, po śpiewie Apelu Jasnogórskiego, przeniesiono go do chóru zakonnego, tj. wewnętrznej kaplicy klasztoru, by był tam otoczony czcią wspólnoty zakonnej podczas czuwania modlitewnego do godz. 15.00 dnia następnego. W tej właśnie godzinie miłosierdzia, 7 lutego Wizerunek Królowej Polski powrócił do kościoła i otoczyli go swoją modlitwą mieszkańcy papieskiego miasta. Różaniec maryjny poprowadziły osoby z duszpasterstw i grup istniejących przy karmelitańskim sanktuarium. Odśpiewano nieszpory maryjne ze wspólnotą zakonną i o godz. 17.00 cudowna Ikona została pożegnana. Przejęli ją nasi współbracia zakonni karmelici bosi z Zawoi, by była u nich otoczona czcią przez kolejne 24 godziny i udała się następnie do klasztoru kapucynów w Skomielnej, a później do innych męskich wspólnot Ziemi Beskidzkiej.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD