Dom Rekolekcyjno – Pielgrzymkowy

D om Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy mieści się w Wadowicach, w miejscu popularnie nazywanym „Wadowicką Górką” lub zwyczajnie „Górką”. Stanowi część obiektu, na który składają się: zespół klasztorny karmelitów bosych, Sanktuarium św. Józefa i Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy. Jest to znany ośrodek kultu św. Józefa, Matki Bożej Szkaplerznej oraz św. Rafała Kalinowskiego, powstały na przełomie XIX i XX wieku.

Obiekt, zgodnie z nazwą tego miejsca, jest położony na wzniesieniu górującym nad miastem. Jest otoczony parkiem (kasztany, dęby), który zapewnia izolację od ulicznego gwaru, przez co cały zespół zabudowań posiada warunki dogodne do wypoczynku i skupienia.

Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy zapewnia noclegi zarówno dla osób indywidualnych, jak też dla grup zorganizowanych, wycieczek, pielgrzymek itp.  Dysponuje pokojami jedno-, dwu- , trzy- i czteroosobowymi (w sumie ponad sto miejsc noclegowych), własną kaplicą, trzema różnej wielkości salami konferencyjnymi (aulami), tarasem widokowym, na którym jest możliwość zorganizowania grilla, jadalnią, dwiema mniejszymi „kafejkami”, czytelnią, parkingiem (darmowym dla gości). W budynku znajduje się też sklepik z dewocjonaliami, pamiątkami i literaturą religijną.

W Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym jest możliwość korzystania z posiłków przygotowywanych przez naszą kuchnię albo wyżywienia we własnym zakresie. W obrębie budynku istnieje stały dostęp do sieci Internet (Wi-Fi)

Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy, mimo że położony na uboczu, znajduje się w niewielkiej odległości od wadowickiego rynku (kilka minut pieszo). Okolica należy do spokojnych i daje możliwość przyjemnego spaceru.

Z uwagi na charakter domu, którego celem jest zapewnienie mieszkańcom warunków do skupienia i modlitwy, nie przyjmujemy gości z psami i innymi zwierzętami. Każdego roku w naszym Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym proponujemy szereg rekolekcji tematycznych i dni skupienia w różnych terminach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rekolekcyjną.
Drodzy Przyjaciele

Pragnieniem naszym, jako karmelitów bosych, jest pomoc w doświadczeniu Boga i w formacji ku temu, aby żywa i przemieniająca nasze życie więź z Nim mogła się rozwijać i pogłębiać. Chcemy przede wszystkim propagować duchowość karmelitańską, powszechnie uznaną w Kościele jako pewna droga do zjednoczenia z Bogiem, potwierdzona autorytetem trzech doktorów Kościoła (św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Dzieciątka Jezus) oraz wielu świętych i błogosławionych Karmelu, także tych, którzy w tym miejscu żyli, jak choćby św. Rafał Kalinowski czy bł. Alfons Maria Mazurek. To miejsce duchowo bardzo bliskie było także św. Janowi Pawłowi II.

Dzieło to chcemy powierzyć św. Józefowi jako jego patronowi. Św. Józef, którego sanktuarium znajduje się w tym miejscu, przez św. Teresę od Jezusa obrany był za najlepszego przewodnika na drogach życia duchowego, na którym nigdy się ona nie zawiodła. Sama wyznaje i zachęca: „pragnęłabym wszystkich pociągnąć czci tego Chwalebnego świętego Józefa, wiedząc z długoletniego doświadczenia, jak wielkie dobra on potrafi wyjednać nam u Boga... Kto nie znalazł jeszcze mistrza, który by go nauczył modlitwy wewnętrznej, niech sobie tego chwalebnego Świętego weźmie za mistrza i przewodnika, a pod wodzą jego nie zbłądzi” (Księga życia 6,7-8).

Na rok 2017 proponujemy następujące cykle rekolekcji oraz sesji formacyjnych, otwartych dla wszystkich chętnych, chyba że inaczej zostało to zaznaczone:


  1. Rekolekcje oraz sesje weekendowe: „Zasłuchani w słowo Boże”

Reguła karmelitańska poleca, aby oddawać się „w dzień i w nocy rozważaniu Prawa Bożego i czuwaniu na modlitwach”. Chcemy rozważać słowo Boże i modlić się nim poprzez uznaną w Kościele i Karmelu praktykę „Lectio Divina”, pomagającą kształtować nasze życie w świetle i mocy słowa Bożego oraz w modlitwie słowem Bożym.


  1. Rekolekcje i sesje weekendowe: „Formacja do modlitwy”

Na podstawie doświadczenia i nauki świętych Karmelu, powszechnie uznanych za mistrzów modlitwy, chcemy modlić się i uczyć modlitwy, rozumianej jako osobista i przyjacielska rozmowa „z Tym, o którym wiemy, że nas kocha” (św. Teresa od Jezusa). W modlitwie chcemy poznawać jej sposób, etapy, trudności, a także głębię i bogactwo jej wymiaru mistycznego.


  1. Rekolekcje i sesje weekendowe: „Dziedzictwo świętych Karmelu”

Słowo „Karmel” oznacza ogród, w którym wyrosło przez wieki wiele pięknych i różnorodnych kwiatów świętości. Chcemy przybliżać to dziedzictwo świętych Karmelu, pochylając się nad poszczególnymi postaciami, wyławiając to, co stanowi szczególny rys ich świętości i nauki po to, aby w ten sposób odkrywać i przeżywać naszą własną drogę do komunii z Panem i posługi w Kościele i świecie.


  1. Weekend pustelniczy

Na wzór Jezusa, który często udawał się na miejsca pustynne, aby w samotności i milczeniu przebywać na modlitwie ze swoim Ojcem, ale także aby walczyć z szatanem (por. Mt 4,1), weekendy pustelnicze są czasem przeżywanym w oderwaniu od codziennych spraw, w samotności i milczeniu, w osobistym kontakcie ze słowem Bożym i na modlitwie. Jest możliwość codziennej, indywidualnej rozmowy z Ojcem posługującym podczas weekendu pustelniczego.


  1. Sesje: „Formacja do życia duchowego”

W tej grupie chcemy zawrzeć pozostałe istotne elementy formacji chrześcijańskiej w tym, co dotyczy wymiaru ascetycznego i mistycznego relacji z Bogiem, sakramentów, rozeznania duchowego i walki duchowej, kierownictwa duchowego, jak również specyfiki drogi duchowej osób świeckich, zakonnych oraz kapłanów.

Program rekolekcji na rok 2017

1Styczeń

13–15 stycznia 2017

Weekend pustelniczy

Zob. obok opis w „rodzajach rekolekcji i sesji w 2017 r.” (punkt n. 4)

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

2Luty

3–5 lutego 2017

Sesja weekendowa: „Formacja do modlitwy”
Dlaczego Bóg może chcieć kryzysu w życiu duchowym?

Różne mogą być przyczyny kryzysów w naszym życiu. Okazuje się, że także sam Bóg może wprowadzać człowieka w takie doświadczenia. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać taki „Boży kryzys”? Jak go przetrwać? Mistrzowie życia duchowego taki „Boży kryzys” określają jako kontemplację wlaną…

Prowadzi o. Andrzej Ruszała OCD

3Marzec

3–5 marca 2017

Weekend pustelniczy

Zob. obok opis w „rodzajach rekolekcji i sesji w 2017 r.” (punkt n. 4)

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego


27 marca–2 kwietnia 2017

Seria: „Zasłuchani w Słowo Boże” – rekolekcje „Lectio Divina”
Wędrując z Chrystusem ku wydarzeniom Paschy w Jerozolimie. Co znaczy być Jego uczniem?

Rekolekcje przeżywane w całkowitym milczeniu, w słuchaniu, rozważaniu i modlitwie tekstami Ewangelii, mówiącymi o wędrówce Jezusa ku wydarzeniom Paschy i jej zbawczym znaczeniu dla nas. Są to teksty mówiące jednocześnie o wymaganiach bycia uczniem Jezusa. Rekolekcje mogą stanowić dobre przygotowanie do przeżywania wydarzeń Triduum Paschalnego.

Prowadzi o. Bruno Secondin OCarm

4Kwiecień
5Maj

12-14 maja 2017

Weekend pustelniczy

Zob. obok opis w „rodzajach rekolekcji i sesji w 2017 r.” (punkt n. 4)

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego


26–28 maja 2017

Sesja weekendowa: „Dziedzictwo świętych Karmelu”
Św. Elżbieta od Trójcy Świętej: wielkie pragnienia i proza życia, czyli jak być mistykiem codzienności

Niedawna kanonizacja s. Elżbiety od Trójcy Świętej, karmelitańskiej mistyczki z Dijon, stanowi zachętę do poznawania tego, jak głębokie życie duchowe i mistyka przeżywane są w zwykłej codzienności życia.

Prowadzi o. Mariusz Wójtowicz OCD

6Czerwiec

28 czerwca – 2 lipca 2017

Rekolekcje: „Formacja do modlitwy”
Medytacja – u progu modlitwy wewnętrznej. Drugi etap szkoły modlitwy karmelitańskiej

W ramach kilkuetapowego cyklu „szkoły modlitwy karmelitańskiej” staramy się nauczyć pięknej, lecz zarazem trudnej, umiejętności – dialogu z Bogiem. Przewodniczką jest prawdziwa mistrzyni w tej sztuce – św. Teresa od Jezusa, doktor Kościoła, która odpowiada na nasze pytania o modlitwę.

Prowadzi o. Łukasz Piskulak OCD

7Lipiec

14–16 lipca 2017

Weekend pustelniczy

Zob. obok opis w „rodzajach rekolekcji i sesji w 2017 r.” (punkt n. 4)

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego


28–30 lipca 2017

Sesja weekendowa: „Zasłuchani w słowo Boże”
Pozwolić się prowadzić słowu Bożemu na wzór proroka Eliasza

Jak my dzisiaj, na targowisku współczesności, wiodącym nieraz na manowce bezsensu, pustki i bezbożności, możemy wejść na ścieżkę duchowego doświadczenia Eliasza? A jest to doświadczenie trwania wiernie przed obliczem Boga, słuchania wytrwale Jego słowa, przyjmowania go, strzeżenia w sobie i gorliwego wypełniania.

Prowadzi o. Rafał Prusko OCD

8Sierpień

2–6 sierpnia 2017

Rekolekcje: „Formacja do modlitwy”
Zaproszenie do modlitwy. Pierwszy etap szkoły modlitwy karmelitańskiej

W ramach kilkuetapowego cyklu „szkoły modlitwy karmelitańskiej” staramy się nauczyć pięknej, lecz zarazem trudnej, umiejętności – dialogu z Bogiem. Przewodniczką jest prawdziwa mistrzyni w tej sztuce – św. Teresa od Jezusa, doktor Kościoła, która odpowiada na nasze pytania o modlitwę.

Prowadzi o. Łukasz Piskulak OCD

9Wrzesień

1–3 września 2017

Sesja weekendowa: „Dziedzictwo świętych Karmelu”
„By kochać Cię Panie tę chwilę mam tylko…” – Sekret życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Dzięki czemu życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zakonnicy klauzurowej, za życia prawie nieznanej światu, stało się tak bardzo płodne i pociągające dla wielu? W czasie sesji zostanie podjęta tematyka potrzeby „życia chwilą obecną” oraz wartości tzw. małych spraw, z których na ogół składa się nasza codzienność. W nich Teresa dojrzewała, uświęcała się, nabywała mądrości doktora Kościoła.

Prowadzi o. Rafał Prusko OCD


13–17 września 2017

Rekolekcje: „Formacja do modlitwy”
Zaproszenie do modlitwy. Pierwszy etap szkoły modlitwy karmelitańskiej

W ramach kilkuetapowego cyklu „szkoły modlitwy karmelitańskiej” staramy się nauczyć pięknej, lecz zarazem trudnej, umiejętności – dialogu z Bogiem. Przewodniczką jest prawdziwa mistrzyni w tej sztuce – św. Teresa od Jezusa, doktor Kościoła, która odpowiada na nasze pytania o modlitwę.

Prowadzi o. Paweł Baraniecki OCD


22–24 września 2017

Sesja weekendowa: „Formacja do życia duchowego”
Zagrożenia duchowe i ich przezwyciężanie. Z doświadczenia posługi egzorcysty

Omówione będą różne pułapki, które zastawia na nas zły duch, które zagrażają naszej wierze, nadziei i miłości. O nie toczy się walka. W czasie rekolekcji będzie także możliwość modlitwy o uzdrowienie wewnętrzne.

Prowadzi o. Wojciech Twardzik OCD


29 września – 1 października 2017

Weekend pustelniczy

Zob. obok opis w „rodzajach rekolekcji i sesji w 2017 r.” (punkt n. 4)

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

10Październik

13–15 października 2017

Sesja weekendowa: „Dziedzictwo świętych Karmelu”
Ze św. Teresą od Jezusa nawodnić ogród swego życia

Często unikamy kontaktu z pismami św. Teresy od Jezusa albo, po rozpoczęciu, szybko się zniechęcamy. Jak czytać św. Teresę od Jezusa tak, by stawało się to „żywą wodą”, nawadniającą ogród naszej duszy?

Prowadzi o. Andrzej Ruszała OCD

11Listopad

10–12 listopada 2017

Sesja weekendowa: „Dziedzictwo świętych Karmelu”
„Gdzie się ukryłeś Umiłowany…?” (Pieśń duchowa)

Choć św. Jan od Krzyża uważany jest za prawdziwego mistrza życia duchowego, to jednak dla wielu prawdziwą trudność stanowi lektura jego pism. Jak zatem czytać św. Jana od Krzyża tak, aby jako przewodnik duchowy prowadził nas do odnalezienia Umiłowanego i zjednoczenia z Nim?

Prowadzi o. Andrzej Ruszała OCD


20–23 listopada 2017

Seria: „Formacja do życia duchowego” – rekolekcje dla kapłanów
„Czego żąda od ciebie Pan, Bóg Twój” (Pwp 10,12)

Rozeznanie duchowe pozwala w praktyce znajdować odpowiedź na powyższe pytanie. Jest ono czymś szczególnie potrzebnym w życiu i posłudze kapłana. Jak ono ma się dokonywać, jakie trudności spotykamy na drodze duchowego rozeznania?

Prowadzi o. Andrzej Ruszała OCD

12Grudzień

1-3 grudnia 2017

Weekend pustelniczy

Zob. obok opis w „rodzajach rekolekcji i sesji w 2017 r.” (punkt n. 4)

Towarzyszą duszpasterze Domu Rekolekcyjnego

Prowadzący rekolekcje

o. Paweł Baraniecki OCD – asystent Wspólnoty Karmelitańskiego Ruchu Ewangelizacyjno-Modlitewnego w Przemyślu, spowiednik i rekolekcjonista.


o. Łukasz Piskulak OCD – duszpasterz Domu Rekolekcyjnego w Wadowicach, spowiednik, rekolekcjonista i duszpasterz.


o. Rafał Prusko OCD - teolog duchowości, studia z duchowości na Papieskim Instytucie Duchowości Teresianum w Rzymie, rekolekcjonista, kierownik duchowy. Miłośnik gór oraz szlaków do Santiago de Compostela, a także gry w tenisa.


o. Andrzej Ruszała OCD – doktor teologii duchowości, studia z duchowości na Papieskim Instytucie Duchowości Teresianum w Rzymie oraz na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, autor publikacji z duchowości, dwukrotnie pełnił posługę prowincjała, przez lata posługa w formacji zakonnej.


o. Bruno Secondin OCarm - profesor uniwersytetów w Rzymie, znany z wielu publikacji na temat duchowości biblijnej i karmelitańskiej, od lat propagujący „Lectio Divina”, uznany w różnych krajach rekolekcjonista, prowadził m.in. rekolekcje dla Ojca św. Franciszka i pracowników Kurii Rzymskiej w roku 2015.


o. Wojciech Twardzik OCD – egzorcysta Archidiecezji Lubelskiej, spowiednik i kierownik duchowy, duszpasterz.


o. Mariusz Wójtowicz OCD – karmelita bosy, zakonnik i kapłan. Studia na Papieskim Wydziale Teologicznym i Instytucie Duchowości Teresianum w Rzymie. Od lat oddany posłudze młodzieży, pracy rekolekcyjnej i popularyzowaniu myśli Świętych Karmelu. Miłośnik przyrody i górskich wędrówek, pasjonat gry na cytrze i fletach prostych, zapaleniec jazdy na rowerze. Założyciel trzech zespołów muzycznych: Karmel (2004), Twoje Niebo (2009), Teresa 500 (2014). Więcej na stronie www.dumanie.pl.


Ważne informacje

Program dnia

Rekolekcje i sesje przeżywane są w milczeniu z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania oraz możliwością nawet codziennej rozmowy z prowadzącym lub jednym z Ojców posługujących w domu rekolekcyjnym. Rozpoczynają się pierwszego dnia o godz. 18.00, zaś kończą ostatniego dnia ok. godz. 14.00. Codzienny program obejmuje Eucharystię, modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, a także konferencje (za wyjątkiem weekendów pustelniczych).


Zgłoszenia

Zapisy na rekolekcje i sesje mogą być dokonane przez internet lub telefonicznie. Dołączony do zapisu kwestionariusz (na stronie internetowej: www.karmel-wadowice.pl) należy wypełnić i przesłać przez internet lub pocztą na adres domu rekolekcyjnego. Rekolekcje organizujemy dla osób powyżej osiemnastego roku życia.


Pobyt

Możemy przyjąć na rekolekcje i sesje do 100 osób w pokojach jedno- i dwuosobowych (rodzaj pokoju należy zaznaczyć w zgłoszeniu). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapewniamy całodzienne wyżywienie i pościel.


Dojazd

Do Wadowic można łatwo dotrzeć, np. z Krakowa busem (kierunek Bielsko-Biała). Dla przyjeżdżających samochodem posiadamy parking, znajdujący się obok, nieco poniżej, domu rekolekcyjnego (wjazd od ul. Słowackiego).